banner47

Aydın'da 7 yıl sonra gelen karar

Ayağı kayan polise 12 yıl hapis cezası

Aydın'da 7 yıl sonra gelen karar
banner68
banner108

Aydın’da tutuklanan ve cezaevine gitmeden önce "Annemle vedalaşacağım" diyerek kelepçelerini çıkarttırdıktan sonra kaçmaya çalışırken kendisini yakalamaya çalışan polisin silahından çıkan kurşunun sekmesi sonucu hayatını kaybeden Mahiir Zorbey Demirkaya ile ilgili davada 7 yıl sonra karar değişti. Daha önce hakkında 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verilen polis memuru Murat Saylam, bu kez 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Olay, 5 Mart 2012'de meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, o tarihte tutuklanan Mahir Zorbey Demirkaya, cezaevine götürülürken annesi ile vedalaşmak için elindeki kelepçelerin çıkarılmasını istedi. Kelepçeleri çıkarılan Demirkaya, birden kaçmaya başladı. Aydın Adliyesi yanındaki bir numaralı sokağa girdikten sonra Ayakkabıcılar Çarşısı’na dönen Demirkaya ile polis arasında kovalamaca başladı. Kaçan Demirkaya'yı durdurmaya çalışan polis, havaya uyarı ateşi açtı. Bu sırada Mahir Zorbey Demirkaya'yı kovalayan Polis Memuru Murat Saylam ayağı kayarak yere düştü. Saylam'ın silahının ateş alması sonucu, Mahir Zorbey Demirkaya başından yaralandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Demirkaya, hastanede hayatını kaybetti. 

Polis memuru Murat Saylam hakkında, Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. "Taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 4 yıl hapse çarptırılan Murat Saylam’ın cezası, kastın aşılmadığı kanaatine varılarak 2 yıl 2 ay 20 güne düşürüldü. Hapis cezası para cezasına çevrildi.

KARAR 7 YIL SONRA DEĞİŞTİ

Temyiz edilen dava Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nden döndü. Yargıtay 12'inci Ceza Dairesi, Murat Saylam'ın 12 yıl hapis cezasına çarptırılması gerektiğine hükmederek kararı bozdu. Yeniden Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dönen dosyada, yerel mahkeme direnme kararı aldı.

Dosya yeniden temyiz edilerek Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay'ın yeniden bozarak iade ettiği Murat Saylam dosyasında bu kez Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi geri adım attı. Bozulan dosyayı yeniden görüşen heyet, polis memuru Murat Saylam'ı 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Av.ihsan
Av.ihsan - 2 yıl Önce

ne ayagi takilmasi bal gibi adamin kafasina sikmisti

Deniz demirkaya
Deniz demirkaya - 2 yıl Önce

Adalet çok şükür yerini buldu. Birazda olsa içimiz soğudu. Bundan sonra ayakları kayarken biraz daha dikkatli ateş ederler !!!

Av.mert
Av.mert - 2 yıl Önce

7 yıldır gözgöre göre yerine gelmeyen adalet dosyadaki delilleri ve video kayıtlarını izleyen mahkemenin yeni hakimesi emel bilgin çelebi tarafından vicdanlara teslim edildi/. Yargıtaydan 2.kez dönen davada yargıtayın öngördüğü enaz 12 yıl hapis cezasını yerel mahkemede kabul etti ve sanıga 12 yıl hapis cezası verdi davaya ait kamera kayıtlarında silahın istemsizce degil hedef alarak bilinçli olarak ateşlendiği sabit olarak görülmektedir.

Hurkan Demirkaya
Hurkan Demirkaya - 2 yıl Önce

Öncelikle 'yanlışlıkla' diye birşey yok, kasti olarak öldürdüğü için 10 yıl hapis cezası aldı. Olay 5 martta değil 4 martta gerçekleşti. 'Annemle vedalaşacağım' dedikten sonra kelepçeleri çıkarılmıyor ağır bir cezası olmadığı için ve asker olduğu için kelepçe hiç takılmadı. Ben olayı bizzat gören kişiyim ve maktulün kardeşiyim. Olayı araştırmadan haber yapmanız üzücü. Acilen bu haberin hatalı bölümlerini değiştiriniz.

Ulaş
Ulaş - 2 yıl Önce

7 yıldır gözgöre göre yerine gelmeyen adalet dosyadaki delilleri ve video kayıtlarını izleyen mahkemenin yeni hakimesi emel bilgin çelebi tarafından vicdanlara teslim edildi/. Yargıtaydan 2.kez dönen davada yargıtayın öngördüğü enaz 12 yıl hapis cezasını yerel mahkemede kabul etti ve sanıga 12 yıl hapis cezası verdi davaya ait kamera kayıtlarında silahın istemsizce degil hedef alınarak bilinçli olarak ateşlendiği sabittir..

SIRADAKİ HABER