banner47

'Öl' denildiğinde ölen Mehmetçik geri adım atar mı?

Aydın’da yeni haftanın gündemi Efeler’e bağlı Kızılcakköy Mahallesi’nde yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali ve mahalle halkının santrale karşı tepkisi.

Nöbet bir süredir devam ediyordu. Firmanın ÇED kararı çıkmadan araziyi çitle çevirme girişimi, hareketliliği artırdı. Tepki gösteren vatandaşlara yapılan müdahale ise büyük yankı uyandırdı.

***

Yazımın esas konusuna geçmeden önce şu fikrimi kısaca belirteyim; dünyanın ve ülkemizin geleceğini belirleyecek, savaşlar başlatıp, yeni sınırlar çizecek yegane araç enerjidir. Petrol ve doğalgazın bu kadar kıymetli olduğu dünyada, alternatif enerji kaynakları üreten ülkeler, gelecekte dünyanın kaderini şekillendirecektir. Türkiye de bor madeni ve jeotermal enerji ile kendi sınırları içerisindeki enerji kaynaklarını kullanmaya çalışıyor. Bunlar çok doğal. Tartışılan konu, jeotermal enerji üretilirken doğaya ne kadar zarar verildiği, mevzuata uyulup uyulmadığı. Bu yazımda tartışmak istediğim esas konu ise JES sahasında köylülerle jandarmanın karşı karşıya gelmesi.

***

Kızılcaköy’de özellikle kadınların ön safta yer aldığı bir mücadele yürütülüyor. Son iki gündür yükselen tansiyon, jandarmanın müdahale etmesi ve 3 kadının fenalaşmasıyla zirveye çıktı. Her biri annelerimizden farkı olmayan kadınların itilip kakılması elbette hepimizi üzdü. Müdahaleye haklı olarak tepki gösterildi. Tepkilere katılmamak mümkün değil ancak bir konuya dikkat çekmeden geçemeyeceğim.

***

‘ÖL’ DENİLDİĞİNDE ÖLEN MEHMETÇİK!

Sahada jandarmaya yönelik, “Biz terörist miyiz?”, “Siz bu vatanın evladı değil misiniz?” sözlerini sık sık duyduk. Köylüler, haklı oldukları davada Mehmetçiğin de yanlarında olmasını istiyor. Vicdanen makul görülebilir ancak dünyanın gerçekleriyle ne kadar bağdaşıyor, tartışılır! Askerlik, emir komuta zincirinin asla bozulamayacağı, sorgulama yerine mutlak itaatin esas olduğu bir yaşam biçimidir. O nedenledir ki, Başkomutan ‘Ben sizlere ölmeyi emrediyorum’ dediğinde tartışmasız emri uygulayan Mehmetçik vardı. O nedenledir ki, canı pahasına PKK’lı teröristlere karşı savaşan, Suriye’de, Irak’ta terör yuvalarını yerle bir eden Mehmetçik var. Teröriste karşı savaşırken ‘öl’ denildiğinde gözünü bile kırpmayan Mehmetçiğin, konu başka bir emir olunca, ‘yapmıyorum’ deme şansı var mı?

***

Doğamızın korunması, topraklarımızın peşkeş çekilmemesi için köylülerimizin yanındayız. Ancak ‘öl’ denildiğinde bizler için, gözünü kırpmadan canını veren Mehmetçiğimizin de tam siper arkasındayız. JES’e karşı mücadelenin hukuki ayağında önemli işler yapan Av. Akın Yakan’ın da ısrarla vurguladığı gibi, jandarmayla köylüler karşı karşıya getirilmemeli. İnisiyatifin sahada görevli jandarmada olmadığını bilerek hareket edilmeli. Köylülerimiz söylemlerinde daha dikkatli davranmalı ancak bu işte büyük sorumluluk, yetkililere düşüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan
Özcan - 8 ay Önce

Teşekkür ettim