banner47

İkizdere Barajı tartışmalarına ASKİ'den dekontlu yanıt

"Maliyeti BŞB karşılıyor"

İkizdere Barajı tartışmalarına ASKİ'den dekontlu yanıt

Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), uzun süredir gündemi meşgul eden İkizdere Barajı yapımı tartışmalarına dekontları yayınlayarak yanıt verdi. Şu ana kadar DSİ’ye 37 milyon 8 bin 262 lira bedel ödendiğini belirten yetkililer, İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyetinin Aydın BŞB tarafından karşılanacağını açıkladı.

“30 TAKSİTLE ÖDEMELERE BAŞLANDI”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Efeler, İncirliova ve Koçarlı ilçe merkezleri dahil toplam 30 mahallenin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmaktadır.

DSİ ile yapılan protokol gereği tüm yapım maliyetleri, tesislerin yapıldığı zamanki maliyetler üzerinden değil, tesislerden şehre su verildiği zamanki birim fiyatlara göre güncellenmiş yapım maliyetleri üzerinden, 30 eşit taksite göre Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından DSİ’ye ödemelere başlanmıştır.

“TOPLAM 350 MİLYON LİRA ÖDENECEK”

İkizdere Barajı ve tesislerinden bitirilmiş olanlardan ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devri yapılan yerler için şu ana kadar DSİ’ye 37.008.262 TL (otuz yedi milyon sekiz bin iki yüz altmış iki Türk Lirası) bedel ödenmiştir. Protokole göre de daha 231.367.416 TL (iki yüz otuz bir milyon üç yüz altmış yedi bin dört yüz on altı Türk Lirası) daha ödeme yapılacaktır. Proje kapsamında yeni yapımı bitirilen diğer tesislerin de ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devrinden sonra yaklaşık 85 milyon lira daha tahakkuk yapılacak olup toplam DSİ’ye ödenecek bedel 350 milyon lira civarında olacaktır.

“TÜM MALİYETİ ASKİ KARŞILIYOR”

DSİ’ye yapılan bu ödemelerden anlaşılacağı üzere İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm yapım maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta ve ödenmektedir. Yapım maliyetlerinin DSİ  veya başka bir kurum tarafından karşılanması söz konusu değildir. Yapılan ödemelerin dekontlarından da anlaşılacağı üzere yapım maliyeti karşılığı DSİ’ye ödeme yapıldığı açıkça bellidir.”

MAKBUZLAR:

     

  

  

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER