banner47

#GeziciAnketRezaleti

“Türkiye’de en başarılı bulunan büyükşehir belediye başkanı yüzde 64,7 ile Aydın’ın CHP’li belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, en başarılı bulunan ilçe belediye başkanı ise yüzde 63,7’yle Çukurova’nın CHP’li belediye başkanı Soner Çetin oldu” deniliyordu 12 Ocak 2017 tarihli haberlerde. 

Tespiti yapan Gezici Araştırma Şirketi’ydi. Türkiye’nin en başarılı büyükşehir belediye başkanı olarak Özlem Çerçioğlu’nun belirlenmesi Aydın’da büyük yankı bulmuştu. 
Aynı Gezici, bu kez farklı bir şey söyledi; “Mustafa Savaş, Özlem Çerçioğlu’nun önünde” dedi.

Kıyamet koptu. 

Murat Gezici sahtekar da oldu, hain de… AK Parti’li de oldu, paranın kölesi de… 

***

Atalarımızdan bize, ‘Fala inanma, falsız da kalma’ sözünü miras bırakmıştı. Biz de muhtemelen gelecek nesillere, ‘Ankete inanma, anketsiz de kalma’ sözünü miras bırakırız. 

Her seçim öncesinde papatya falı gibi anketler açıklandığını, son güne kadar hepsinin farklı sonuçlar ortaya koyduğunu görüyoruz. Buradan yola çıkarak, anket şirketlerinin güvenilir olmadığını kesin kabul edelim. Ama daha önemli bir nokta var!


Anket firmalarından önce kendi güvenilirliğimizi test etmemiz gerekiyor.

Madem anket firmaları bu kadar kötü, hele Murat Gezici adeta öcü; neden 2 yıl önce yaptığı anket nedeniyle göklere çıkardık? Bugün ise demediğimizi bırakmıyoruz?
Ya da tam tersinden soralım. 2 yıl önce aynı firmanın çalışmasına burun kıvırıyorduk. Bu kez Gezici’nin verilerini elimize alıp zafer sloganları atmak doğru mu?
Önce tutarlı olmak, kendi çizgimizi korumak zorundayız. Sonra başkalarının güvenilirliğini sorgulama hakkına sahip oluruz.

***

Devam eden ‘iyiydi’, ‘kötüydü’ tartışmasının lakırtı olduğunu, anketin seçim sonuçlarını tahminden çok, sonuçlara katkı sunmayı hedeflediğini düşünüyorum. Bunun nedenlerini de bir sonraki yazıya saklayalım.

YORUM EKLE