banner47

Eşiyok tabuları yıkacak mı?

Değerli okurlar,

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesinde, ilçelerdeki son durumu ve aday adaylarını irdeleyen ‘Seçim Yazıları’na Kuşadası ile devam etme niyetindeydim. Kuşadası’na ilişkin konuşulacak çok şey var. AK Parti’ye katılıp aday adaylığını açıklayan Esat Altungün’ün getirecekleri ve götürecekleri, CHP’nin iddialı aday adayları ve CHP Genel Merkezi’nin gelecekteki tercihi uzun uzadıya tartışılmaya değer. Ancak bunları bir sonraki yazıya erteleyerek Çine’ye dönme gerekliliği hasıl oldu.

***

 ‘Seçim Yazıları – 1’de Çine’deki durumu ele almıştık. CHP tarafında mevcut Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in, AK Parti cephesinde ise 4 aday adayının şansını masaya yatırmaya çalışmıştık.

Yazımızda, Mutlu Menderes Eşiyok için şu ifadeleri kullanmıştık:

“Mutlu Menderes Eşiyok, Çine’nin en genç belediye başkan aday adayı. Ekonomik rahatlığı nedeniyle bugüne kadar kamuoyunda öne çıktı. Genç, dinamik ve ekonomik rahatlığı olan bir aday, AK Parti’ye büyük yarar sağlardı. ‘Sağlardı’ diyoruz, zira Mutlu Menderes Eşiyok’un da, Eşiyok’la AK Parti’nin de kazanma şansı oldukça az. Kendisinin olmasa da ‘Eşiyok’ soyadının daha önce ‘kaybedenler’ listesine girmesi, Mutlu Menderes’in hanesindeki en büyük eksi. Sadece ‘kaybetmek’ değil, mağlubiyetin arkasındaki nedenlerin de iyi sorgulanması gerekiyor.”

Yazımın yayınlanmasının ardından Mutlu Menderes Eşiyok’tan telefon aldım. Bana, ‘Neden şansım yok’ diye sordu. Bu sorunun yanıtının bende değil, bu yorumu yapan Çinelilerde olduğunu söyledim.

O güne kadar yüz yüze hiç görüşmemiştik. En kısa sürede görüşmek istediğini söyledi. Aynı günün akşamına buluştuk.

***

Aday adaylığı sürecinin, sancılı geçtiğini biliyoruz. Böylesine kritik bir süreçten geçen Mutlu Menderes Eşiyok,  karamsar bir tablonun çizildiği yazıma rağmen, beklediğimden daha olgun bir tavırla karşımdaydı.

Kendisiyle, babasının Çine Belediye Başkan Adayı olduğu 2009 yılından bugüne Çine siyasetini uzun uzadıya konuşma fırsatı bulduk.

Her cümlesinden yeni eleştiriler ya da olumlu notlar çıkarılabilecek bu uzun sohbeti ayrıntılı şekilde yazmak elbette mümkün değil. Ancak şunu söylemekte fayda var;

  1. Mutlu Menderes Eşiyok eleştiriye tahammülü olan, eleştiriden öğrenmeye çalışan biri.
  2. Henüz 30 yaşında. Aday olmasa da aday olup kazanamasa da önümüzdeki yıllarda Çine siyasetinde var olacak biri.
  3. Çine’yi daha iyi yönetebileceği konusunda oldukça iddialı.

Eşiyok’un kendisine yönelik eleştirileri açıkça masaya yatırıp karşısındaki ikna etmeye çalışması, bende olumlu bir izlenim yarattı.

Unutmadan söylemekte fayda var; Çine için en önemli vaadi, aday gösterilmesi ve Belediye Başkanı seçilmesi halinde, Çine Belediyesi binasının karşısına yaptırmayı planladığı elektronik pano. Eşiyok, bu panoya seçim sürecindeki tüm vaatlerini sıralayıp, hangilerini gerçekleştirdiğini, hangilerini gerçekleştiremediğini tek tek yazacağını söylüyor. Eğer gerçekleşirse, Çineliler, oldukça farklı bir yöntemi ilk kez deneyimlemiş olacak.  

***

Süre daraldı. Temayül yoklaması gerçekleşti. Artık söz AK Parti Genel Merkezi’nde. Neler olacağını, Eşiyok’un tabuları yıkıp yıkamayacağını bizim için kısa, siyasetçiler için uzun sayılabilecek bu sürecin sonunda göreceğiz.

YORUM EKLE