banner16

Aydın’da tarım işçilerinin yevmiyeleri arttı

İşte güncel rakamlar

Aydın’da tarım işçilerinin yevmiyeleri arttı

Aydın’da mevsimlik ve sürekli tarım işçilerinin ücretleri geçen yıla göre arttı. Mevsimlik kadın işçilerin yevmiyeleri 66 liraya, mevsimlik erkek işçilerin yevmiyeleri ise 103 liraya yükseldi. Sürekli tarım işçilerinin ücretleri ise, kadınlarda aylık bin 467 lira, erkeklerde 2 bin 422 lira oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı verilerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Aydın’da; kadın ve erkek işçilerin günlük ücretleri arttı.

MEVSİMLİK KADIN İŞÇİLERİN YEVMİYESİ

Aydın’da mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19,1 artarak 66 TL’ye yükseldi.

Ancak Türkiye genelinde ise mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 11,9 artış göstererek 67 TL oldu.

Buna göre, Aydın, mevsimlik kadın işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin altında yer aldı.

MEVSİMLİK ERKEK İŞÇİLERİN YEVMİYESİ

Aydın’da mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38,2 artarak 103 TL’ye yükseldi.

Türkiye genelinde ise mevsimlik erkek işçilerin günlük ücretleri yüzde 12,1 artış göstererek 82 TL oldu.

Aydın, mevsimlik erkek işçilere ödenen günlük ücretlerde Türkiye değerinin üstünde yer aldı.

SÜREKLİ TARIM İŞÇİLERİNE AYLIK 2 BİN 422 LİRA

2018 yılında Aydın’da sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için bin 467 TL ve erkek işçiler için ise 2 bin 422 TL olarak gerçekleşti.

Türkiye’de sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için bin 668 TL ve erkek işçiler için ise 2 bin 187 TL olarak gerçekleşti.

Aydın, sürekli kadın işçilere ödenen ücretlerde Türkiye ortalamasının altında, erkek işçilere ödenen aylık ücretlerde de Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39