banner47

40 derece sıcakta 55 lira mücadelesi

Aile ekonomisine katkı sağlıyorlar

40 derece sıcakta 55 lira mücadelesi

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’da kadınlar, 40 derece sıcakta 55 lira yevmiye kazanabilmek için gün boyu çapa yapıyor. Hayat şartlarının zorluğundan dolayı çalışıp aile ekonomisine katkı sağladıklarını belirten pamuk çapası işçileri, sıcaktan değil yevmiye fiyatlarının düşüklüğünden dert yanıyor.

Aydın ovasındaki pamuk tarlalarında oldukça zor şartlar altında hayat mücadelesi veren kadınlar tükettikleri her şeye yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam gelirken yevmiye fiyatlarına sadece yüzde 10 zam geldiği için hayat şartlarının daha da zorlaştığını belirtti.

Sıcaklığın 45 dereceye kadar yükseldiği Aydın Ovası’nda pamuk çapalama yevmiyesi geçen yıl 50 lira iken bu yıl 55 TL’ye aldıkları ekmeğin ise 1 liradan, 1 lira 25 kuruşa yükseldiğini belirten işçiler “Bize göre az mal sahibine göre fazla bir ücretle çalışmak zorundayız” diyerek verdikleri mücadeleyi dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Ceylan
Nuri Ceylan - 1 hafta Önce

55 lira çok az ama yarın incir zamanı sabah7 öğlen 12 30 yögmiye 80lira bu işteşekkür bir adaletsizlik var tamam ben 55 lira az diyorum ama birde bü kişiler sabah 4de kalkıyorlar

EnverNuriAlper
EnverNuriAlper - 1 hafta Önce

Hem isciyi hem de ciftciyi kaziklayan bir sistem yaratildi :'(

SIRADAKİ HABER