banner47

Dört dörtlük ittifak

AK Parti-MHP birlikteliğinin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Aydın adaylarını geç de olsa açıkladı. Biz gazetecilerin de oy kullanacak vatandaşların da merakı giderildi.

Resmen açıklanmasa da hepimizin kesin gözüyle baktığı isimler de vardı listede, ‘sürpriz’ diyebileceğimiz adaylar da.

Örneğin Mustafa Savaş’ın Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı, sadece yerel seçim sürecinde değil, 24 Haziran’dan bu yana akla ilk gelen ihtimaldi.

Ya da Didim’de Mümin Kamacı gibi ‘kazanma ihtimali olan tek aday’ın listede yer almaması mümkün müydü?

Nazilli’de Haluk Alıcık markasını kenara iterek seçim kazanma şansı olacak mıydı Cumhur İttifakı’nın?

Bu isimler, zaten beklenen adaylardı.

***

Sürprizler de yaşadık tabi.

Örneğin Söke’de Tamer Makaraç’ın adaylığını beklerken Mehmet Beliğ Azbazdar’ın, Kuşadası’nda Esat Altungün ismi kamuoyunda daha sık duyulmasına rağmen Fuat Akdoğan’ın aday gösterilmesi, Köşk’te Rıfat Kadri Kılınç’ın kenara çekilerek yerine Nuri Güler’in aday yapılması gibi.

***

Cumhur İttifakı’nın prensip kararı şuydu; Bir il ya da ilçede, AK Parti iktidarsa AK Parti adayı, MHP iktidarsa MHP adayı çıkarılacak. Muhalefette kalınan diğer ilçelerde hangi parti ikinci ise o parti aday gösterecek. Aydın adayları, prensip kararına sadık kalınarak, dört dörtlük bir liste oluşturulduğunu gösteriyor.

2 yıldır çalışmasına ve Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı resmen açıklanmasına rağmen geri çekilen Ümmet Akın Efeler’de aday gösterilerek, hakkı teslim edildi.

Zaten MHP’nin iktidarda olduğu Nazilli’de mevcut başkanla devam kararı alınırken, Söke de MHP’ye verildi. Sadece 3 ilçe, 570 bin nüfusu barındırıyor. Bu rakam, Aydın toplam nüfusunun yarısından fazla. Germencik, İncirliova, Karpuzlu ve Karacasu nüfusu da eklendiğinde ortaya çarpıcı bir tablo çıkıyor.

Türkiye genelinde yapılan, ‘MHP ittifaktan zarar görüyor’ eleştirilerinin Aydın için geçerli olamayacağını, açıklanan aday listesi ortaya koydu. Böylece Ümmet Akın’ın adaylığının çekilmesi ile oluşan kırgınlık da giderildi. MHP seçmeni aday listelerinden memnun.

Mustafa Savaş’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu, ilçelerde de isabetli kararların alındığı AK Parti seçmeni de memnun.

Yani ittifak ilk aşamayı başarıyla geçti. Ancak kimse buna sevinmesin. Çünkü asıl zorlu aşama bundan sonra başlıyor.

***

Seçime 77 gün kaldı.

Cumhur İttifakı adaylarının, ‘kendilerini tanıtmak’ gibi bir derdi yok. Zaten halihazırda hepsi vatandaşın yakından tanıdığı isimler. Ancak ‘temas kurma’ gibi bir derdi olmalı.

Süre oldukça az. Her ne kadar iddialı isimler de olsa, Büyükşehir Belediyesi’nde ve ilçelerin birçoğunda CHP’nin iktidar olduğunu ve 1-0 önde başladığı gerçeğini unutmamak gerek.

Oldukça heyecanlı bir maraton bizi bekliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Güler
Ahmet Güler - 6 ay Önce

Adaylarımızın sokağa çıktığında vatandaşla olan göz temasına gönülden bağlılıklarından suphemiz olmayan tüm partili partisiz şahsiyetler ıraz daha mesafeli olsunlar.
Ayrıca
SAYIN Mustafa SAVAŞ ile SAYIN Ümmet AKIN BEYLERIN en yakınında AK PARTI IL BAŞKANI MHP IL BAŞKANI
EFELER ILÇE BASKANLARI OLMALI.
HATTA ONCULERI DE kadin kardeslerimiz bulunmalidir.
Ne var ki
MaşAllah sayılılarını Rabbim arttırdım hiç kimse hariçten yakınlaşıp SAYIN BELEDIYE BASKAN ADAYLARINA YAKLASAMIYORLAR.
İki yerde özellikle vatandaş gibi gözlemlerim bu oldu..
Cuma pazarında
Tarım Fuarın da
Lütfen BUYUK SEHIR VE 17 ILVE BELEDIYE BASKANLIKLARINI BELEDIYE MECLIS UYEĹİKLERINI ALMAK İCIN BIR OLUNMALI BIRLIKTE OLUNMALIDIR.
BU BENIM DUSARDAN SEYRETTIKLERIMDIR.
MECLIS UYELIKLERI AK PARTI VE MHP DE BELIRLENDIKTEN SONRA CALISMALARA ELBETTE DAHA YAKINEN DAHIL OLACAGIZ.
RABBIM CÜ.HUR ITTIFAKIN TURKIYE GENELINDE MUZAFFER EYLESIN.
AMINNNNNN