banner47

Amca katilinin zaman aşımı talebi reddedildi

17 yıldır kaçıyordu

Amca katilinin zaman aşımı talebi reddedildi

Söke’de dedesine ait evi kalaşnikof tüfekle taraıp amcası Mehmet Yeşiltaş’ı öldüren ve 17 yıl sonra yakalanan Ömer Yeşiltaş, zaman aşımı talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, zaman aşımı talebini reddetti. 

Olay, Söke’ye bağlı Akçonak Mahallesi’nde 7 Kasım 2001’de meydana geldi. Akçakonak Mahallesi’nde Halil Yeşiltaş ve ailesinin yaşadığı evin kalaşnikof tüfekle taranması sonucu, evin oğlu Mehmet Yeşiltaş hayatını kaybetti. 

Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Bişar Yeşiltaş’ın babası Halil Yeşiltaş ve üvey kardeşi Mehmet Yeşiltaş ile mal paylaşımı nedeniyle sorun yaşadığı, bu nedenle Bişar Yeşiltaş ile oğulları Ömer ve Fahri Yeşiltaş’ın, komşu evin damına çıkarak Halil Yeşiltaş’a ait evi taradığı belirtildi. Mehmet Yeşiltaş’ın ölümüne ilişkin davada Bişar, Ömer ve Fahri Yeşiltaş hakkında ‘adam öldürme’ suçundan dava açılsa da Ömer Yeşiltaş 17 yıl boyunca kaçmayı başardı.

17 yıl sonra, İzmir’in Torbalı ilçesinde kardeşine ait kimlikle yakalanan Ömer Yeşiltaş, Aydın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk ifadesinde, dedesinin kendisini sigara içerken görüp dövdüğünü, bu nedenle dedesinin evine ateş açtığını iddia etti. 

ZAMAN AŞIMI TALEP ETTİ 

Ömer Yeşiltaş, Aydın 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı. Avukatı aracılığıyla taleplerde bulunan Yeşiltaş, olayın yaşandığı bölgede keşif yapılmasını istedi. Aynı zamanda olayın 17 yıl önce yaşandığı hatırlatılarak, o dönemde kanunda yer alan miktarla zaman aşımı süresinin uygulanması talep edildi.

Aydın 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanığa yöneltilen suçlamalardaki ceza miktarını göz önünde bulundurarak zaman aşımı süresinin geçerli olmayacağına hükmetti. Heyet, zaman aşımı talebinin yanı sıra bölgede keşif yapılması talebini de reddetti.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 

Haber: Naci ERİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39